Letter to Turkish Airlines

Dear Friends,

TACAM Board of Directors has decided to send a letter of protest and condemnation to Turkish Airlines because of the distribution of a newspaper “Dirilis Postasi” on the board to its passengers on Nov 6th, 2016. That newspaper has published an article that insults, and humiliates Ataturk with completely incorrect accusations. Please see the letter (in Turkish) below:

“Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’nün Dikkatine,

Bu mektubu sizlere Amerika Birlesik Devletleri Michigan eyaletinde 1972 yılında kurulmuş olan TACAM (Michigan Türk Amerikan Kültür Derneği) adına yazıyoruz.

7-8 Kasım 2016 tarihlerinde Türk basın yayın organlarında bahsi geçen, ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tarihe malolmuş ilke, inkılap ve düşüncelerini ağır bir şekilde aşağılayan “Bir İngiliz prangası Kemalizm” manşetli Diriliş Postası gazetesinin 6 Kasım 2016 tarihinde Türk Havayolları yolcularına ücretsiz olarak dağıtıldığını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Söz konusu gazetede, Mustafa Kemal Atatürk’ün İngiliz güdümünde çalıştığı, halkı dinden uzaklaştırmaya çalıştığı, çarpıtılmış, belli amaclara hizmet eden ve gerçeklerle örtüşmeyen bir saldırı niteliğindedir.

Dernek olarak her zaman fikir özgürlüğüne saygı göstermemize rağmen, başarılarını dünyanın kabul ettiği, büyük lider ve devlet adami, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’e, O’nun ilke ve inkılaplarına dil uzatılmasını kabul edilemez olarak degerlendirmekteyiz.

Türk halkının ve devletinin herşeyi olan, başarıları ile gurur duydugumuz ve yurtdışında her ortamda destekledigimiz Türk Hava Yollari gibi halka açık büyük bir kurumun, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve O’nun çizdiği çağdaş uygarlık yoluna yapılan bu haksız ve çirkin saldırının müşterilerine ulaşmasına vesile olmasını kınadığımızı bildirmek istiyoruz.

Amerika Birleşik Devletlerinin Michigan eyaletinde 1972’den beri Türk toplumuna hizmet eden, tüm milli bayramlarımızı coşku ile kutlayan TACAM, Atatürk’ün izinden gitmeye, O’nun gösterdiği çağdaş uygarlık hedefine Türk toplumu ile ulaşmaya, onun ilke ve inkılaplarına bağlı kalmaya kuruluşundan bugüne kadar dikkat etmiştir.

Derneğimiz üyelerinin de içinde olduğu, Michigan eyaletinde yaşayan Türkiye sevdalısı müşterilerinizin, yegane varlığımız olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarını hedef alan bu haksız ve hukuksuz olayları tasvip etmediğini, bu tür yaklaşımların devam etmesi durumunda şirketiniz hizmetlerinden faydalanmama yolunu tercih edebileceklerini de ayrıca hatırlatmak isteriz.

TACAM Yönetim Kurulu
10 Kasım 2016