Referandum voting announcement

The following is an announcement for those who would like to cast their vote for the upcoming referandum in Turkey.

Sevgili Arkadaşlar,

Yüksek Seçim Kurulu Türkiye’de 16 Nisan 2017’de yapılacak referandum için ABD’deki temsilciliklerde 1 Nisan – 9 Nisan tarihleri arasında oy verme işlemi yapılacağını açıkladı.

Bu bağlamda, TACAM’da 12 Mart Pazar günü, TBMM’nin yetkilerinin kısıtlanması ve Cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılmasına yönelik yasa degişikliğinin halkın oyuna sunulduğu bu referandum ile tam olarak ne gibi değişikliklerin oya sunulduğu konusunda bilgilendirme amaçlı bir panel düzenleyeceğimizi şimdiden duyurmak istiyoruz. Detaylı bilgiyi en kısa sürede duyuracağız.

Resmi Gazete’de 6 Ocak’ta yayımlanan 680 sayılı KHK ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 49. maddesinin mülga üçüncü fıkrası “Yerleşim yeri adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının adres kayıtları, yaşadıkları ülkede kullanılan adres verilerine veya o ülke ve bağlı olduğu temsilcilik bilgisine göre tutulur” şeklinde değiştirildi. Bu değişikliğin ardından yurt dışında yaşayan ancak oy kullanamayacak durumda olan 1 milyon seçmen, anayasa değişikliğine ilişkin yapılması planlanan referandumda oy kullanabilecek.

Yeni getirilen düzenlemeyle, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak şartıyla, dilediğiniz dış temsilciliğimizde oy kullanmanız mümkün hale gelmiştir.
Eğer daha önce yurt dışında oy kullanmadıysanız yurtdışı seçmen kaydınızı yapmak için son gün yaklaşıyor. Aşağıdaki linkteki beyan belgesini doldurup başvuru yapılması gerekiyor. Posta ile başvurular için evraklarınız en geç bu Perşembe 16 Şubat’ta Konsoloslukta olmalı. Şahsen başvuru için son gün 26 Şubat.

YURT DIŞINDA NASIL OY KULLANILIR?
1) Yurt dışı Seçmen Kaydınızı Sorgulayın: YSK – Seçmen Portalı
2) Eğer kayıt çıkmazsa, aşağıdaki adres beyan formunu bu belgelerle beraber en yakın Büyükelçilik / Konsolosluk’a posta ile yollayın ya da bizzat başvurun.
Gerekli Belgeler:
– TC nüfus kağıdı ya da pasaport bilgi sayfası kopyası ve giriş/çıkış sayfası kopyası
– Yurt dışı adresinizi gösteren belge (fatura vs)
Yurtdışı Adres Beyan Formu doldurulmalı ve imzalanmalı.