Turkish Classes for Children

Turkish Classes for Children / ‘Yaşasın Türkçe Öğreniyorum!’
Early Registration: November 5 – November 20, 2020
Info Session: December 6, 2020
Registration: December 6 – December 20, 2020

Dear Parents,

As the TACAM Education Committee, we would like to announce that our new project “Yaşasın Türkçe Öğreniyorum!” is starting in January, 2021. We set out for the children of Turkish families who live in the United States. We aim to make them speak, understand the Turkish language better and discover the richness of Turkish culture.

As the Education Committee, with our instructors, we are planning our weekly online/virtual program for our dear children. Now it is time to meet with our students and you. We ask you to fill in the pre-registration form and send it to us by November 20, 2020.

We will hold our first meeting with the pre-registered parents, to introduce the program and provide preliminary information on December 6, 2020. This meeting will be organized by the TACAM Education Committee with the participation of our instructors via zoom. The link and time will be shared soon.

We look forward to meeting you at this meeting where you can find detailed information about the Turkish Language Program and get answers to your questions.

Regards,

TACAM Education Committee

*************************************************

Sevgili Veliler,

TACAM Eğitim Komitesi olarak bizi çok heyecanlandıran ‘Yaşasın Türkçe Öğreniyorum!’ adlı yeni projemizin Ocak 2021’de başlayacağını müjdelemek isteriz. Amerika’ya çeşitli sebeplerle gelmiş ve hayatını burada devam ettiren Türk ailelerimizin çocuklarının kendi dillerini konuşup anlayabilmeleri, Türk kültürünün zenginliklerini keşfedebilmeleri amacıyla yola çıktık.

Eğitim Komitesi olarak eğitmenlerimiz ile birlikte, haftalık online olarak uygulanacak programımızı değerli çocuklarımız için planladık. Şimdi sıra öğrencilerimiz ve sizlerle tanışmakta. Sizlerden isteğimiz ön kayıt formunu doldurup en geç 20 Kasım 2020 tarihine kadar bizlere iletmeniz.

Formu dolduran velilerimiz ile 6 Aralık 2020 Pazar günü “Programı Tanıtma ve Ön Bilgi Alma” toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bu toplantı TACAM Eğitim Komitesi öncülüğünde ‘zoom’ üzerinden gerçekleştirilecektir. Toplantı linki ve saati e-mail olarak gönderilecektir.

Detaylı bilgi bulabileceğiniz, sorularınıza cevap alabileceğiniz bu toplantıda sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla,

TACAM Eğitim Komitesi